Przeskocz do treści

Atrakcje turystyczne

W Spychowie i okolicach istnieje miejsc i obiektów godnych uwagi.

Amfiteatr nad jeziorem Spychowskim
Amfiteatr znajduje się w samym centrum Spychowa, nad jeziorem Spychowskim. Obiekt powstał w 2004 r. z inicjatywy Stowarzyszenia "Przyjazne Spychowo", sfinansowano go z europejskiego programu Sapard oraz
budżetu Gminy Świętajno. Koszt budowy wyniósł około 100 tys. złotych. Co roku w amfiteatrze odbywa się wiele imprez. Główne to: Ogólnopolski Otwarty Turniej Chórów o Miecz Juranda, Powrót Juranda do Spychowa, Przegląd Sygnalistów Myśliwskich.

Leśna Ścieżka Dydaktyczna Jezioro Ciche
Ścieżka rozpoczyna się przy siedzibie Nadleśnictwa Spychowo, tuż nad jeziorem Spychowskim, kończy się nad małym jeziorem Cichym (powierzchnia 2 ha), otoczonym dookoła lasem. Po drodze można spotkać żeremia bobrów, torfowiska i inne uroki natury.

Szlak rzeki Krutyni
Przez Spychowo przebiega jeden z najbardziej popularnych szlaków kajakowych na Mazurach. Szlak ma około 90 km. Zaczyna się w Sorkwitach nad Jeziorem Lampackim. Prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami (strugami). Kończy sięna jeziorze Bełdany. Lokalna nazwa odcinka Krutyni nosi nazwę Spychowska Struga. Przy brzegu rzeki na terenie Spychowa znajduje się kilka pół biwakowych, Stanica Wodna PTTK, Tawerna u Sławoja, Zajazd Jurand.

Leśny rezerwat przyrody Pupy
Rezerwat położony jest w Nadleśnictwie Spychowo, w Leśnictwie Szklarnia. Głównym zadaniem rezerwatu jest ochrona starodrzewu mieszanego, w skład którego wchodzą: świerk, sosna dąb i buk. Około 30% drzewostanu stanowią drzewa liczące ponad 100 lat, a niektóre nawet 250. Na terenie rezerwatu występują gatunki chronione: lilia złotogłów, wawrzynek wilcze łyko, marzanka wonna, czworolist, bagno zwyczajne. Przez rezerwat przebiega ścieżka edukacyjna.

Łąka Biele
Łąka w środku lasu niedaleko od Spychowa. Występują na niej rzadkie rośliny: kosaciec syberyjski, pięciornik norweski, nasiężał pospolity.

Niedźwiedzi Kąt
Na terenie Nadleśnictwa Spychowo, w Leśnictwie Niedźwiedzi Kąt według legendy w 1804 roku upolowano ostatniego niedźwiedzia. Miejsce te jest zaznaczone pamiątkowym kamieniem z napisem w języku niemieckim.

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Spychowo

Muzeum Leśne przy Nadleśnictwie Spychowo

Ręczna śluza nad jeziorem Zyzdrój Mały
Powstała na początku XX wielu. Obecnie odrestaurowana.

Ścieżka rowerowa Jurand
Trasa powstała pod koniec 2007 r. Sfinansowana została z budżetu Gminy Świętajno, budżetu Państwa oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Pomoc w realizacji przedsięwzięcia udzieliło Nadleśnictwo Spychowo.

Długość trasy to około 40 kilometrów. Początek ścieżki do wieś Jerutki, następnie biegnie wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Marksoby do miejscowości Powałczyn i Piasutno. Ścieżka kończy się w grodzie Juranda, w Spychowie.

Na trasie ścieżki można spotkać wiele atrakcji m.in. bunkry, rowy z czasów II wojny światowej, żeremia bobrów, oraz miejsce w którym według legendy został ubity ostatni niedźwiedź na Mazurach.